Samsung Smartthings in Romania?

Salut Andu,

De pe myL2.ro am luat cateva produse inclusiv hub-ul V3, e versiunea GP-U999SJVLGEA care merge perfect si in Romania

Salut,

Am achizitionat acest HUB in 2018 imediat dupa lansarea in UK (versiunea EU), compatibil cu frecventele aprobate in uniunea europeana pentru aceste aplicatii smart home (radio Zigbee (2,4 GHz) si un radio Z-Wave (908,4 MHz)). Avand in vedere timpul scurt de la lansare probabil am fost primul care l-am adus in Romania si l-am testat. Samsung SmartThings V3 functioneaza in Romania cu un cont inregistrat pe Samsung UK.

Configurare usoara numai prin aplicatia SmartThings mobile

Include tot ce iti trebuie pentru configurare: un cablu de retea, un adaptor de alimentare de la priza si un manual. Nu este nevoie de instalare: oricine cu o conexiune la Internet poate configura cu usurinta centrul de comanda Samsung SmartThings.

De ce am ales SmartThings?

Optiunile sunt nelimitate.
Samsung SmartThings suporta programarea Open-Source in Cloud. Pentru aceasta sunt necesare cunostinte medii de programare (Groovy). Poti dezvolta practic orice aplicatie iti trece prin minte.
Memoreaza rutinele si conditiile setate pentru automatizari, astfel cand conexiunea la internet este intrerupta si controlul prin intermediul telefonului devine imposibil, majoritatea dispozitivelor smart Samsung din casa isi vor continua functionarea la nivel local, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Interfața

Aplicația SmartThings de la Samsung s-a schimbat foarte mult de când am instalat-o inițial (dec 2018). În primul rând, interfața este puțin mai clară decât înainte. Se pot monitoriza toate dispozitivele inteligente conectate; statutul lor; și, în cazul luminilor inteligente, au comutator pentru a le activa și dezactiva. Selectarea oricarui dintre aceste dispozitive duce la un alt ecran cu opțiuni suplimentare de control. Puteți grupa dispozitivele în camere și puteți crea scene, precum Nighttime, pentru a controla mai multe produse prin apăsarea unui singur buton.

Automatizări

Motivul principal pentru a utiliza SmartThings nu este acela că puteți controla dispozitivele inteligente din casă dintr-o singură aplicație, ci că le puteți conecta. De exemplu, puteți să aprindeți lumina de la intrare cand senzorul de mișcare detectează prezența ta în dreptul ușii, când ajungeți noaptea acasă.
Puteți crea automatizări în funcție de ora zilei, de starea unui dispozitiv sau de locația unui membru al familiei. Practic numai imaginație să aveți și ceva cunoștiințe de programare.

În concluzie

În virtutea automatizărilor sale mai avansate și a capacității de conectare atât la dispozitivele Z-Wave, cât și la cele Zigbee, Samsung SmartThings Hub este cea mai bună alegere pentru conectarea mai multor produse inteligente pentru casă. Da, SmartThings este cel mai bun hub inteligent pentru acasă, dar ar putea fi mai bun în viitor cu ajutorul nostru.

Mihail Stanculescu https://github.com/stanculescum